Ters Köşe/ ÇALIKUŞU

“Ters Köşe” ilk bölümden sonuncuya kadar her seferinde yeni bir yapıt ya da söz ele alarak algılarımızı yönlendiren ezberlere kafa tutmak için oluşturuldu. Aklımızı hafife alanlara nanik yaparak eğleneceğiz.

Reşat Nuri GÜNTEKİN, kapanan bir devrin ardından, kafes arkasından çıkan kadının da, (dönemin tabiriyle) “iffetli” yaşamını sürdürebileceğini savunmak için yazdığı bir roman aslında. Bir anlamda kadına sınırlı bir özgürlük tanıyor romanıyla yazar. Ancak günümüze gelindiğinde bile hâlâ ideal kadının prototipi olarak değerlendiriliyor olmasında sorun.

Önce konuyu şöyle bir anımsayalım: Ne yapmış Feride bu kadar yücelmek için? Hiçbir şey… İşte bütün sır burada. Hiçbir şey yapmamış olmasında. Evlilik hazırlığı içinde olduğu akraba oğlu Kamuran efendinin eski serüvenlerinden biri ortaya çıkıp, sen aradan çekil, onunla ben evleneceğim deyince; ağzını bile açmamış. Ne Kamuran’ın karşısına çıkıp “Bu ne demek oluyor?” diye sormuş, ne de kadına “Sen de kim oluyorsun?” demiş. Almış başını gitmiş, o köy senin bu köy benim öğretmenlik yaparak Anadolu’yu dolaşmış da eline erkek eli değmemiş. Üstelik gittiği yerlerde herkeste hayranlık uyandıracak kadar güzel. O kadar güzel ki, ilgiden kaçabilmek için, baba kız ilişkisini sürdürebileceği, büyük babası yaşında biriyle formaliteden bir evlilik yapıyor. Kimsesiz bir kız çocuğunu evlat edinerek de fotoğrafı tamamlıyor. Dikkatinizi çekerim, Kamuran’la yeniden birlikte olmak şansı bile yok ama öyle bir aşk ki, cinsiyetsiz bir yaşamı göze aldırıyor. (Şimdilerde buna takıntı deniyor.) Bir yandan da, Kamuran’la karşılaştığında kendini aklamasını sağlayacak (amaç öyle değilmiş gibi gösterilse de) bir anı defteri tutmaktadır. Göstermelik kocayla evlat edindiği kızı ölünce İstanbul’a, akrabalarının yanına dönüyor. Eski nişanlısı Kamuran, eski flörtüyle evlenmiş yarım kalan serüvenini tamamlamıştır. Ancak onun da karısı ölmüştür. Araya çöpçatanlar girer, Feride’ye ihaneti göze alıp anı defterini Kamuran’a ulaştırırlar. Zaten kendisi gittikten sonra ona ulaştırması için bırakılmıştır ama aracılar ayrılışını bile beklemezler. Hemen o gece kendileri okuyup Kamuran’a verirler. Adamcağız bir de Anadolu köylerinde Feride mi arasın, hazır ayağına kadar gelmiş? Kamuran Efendi, eski göz ağrısının ne kadar el değmemiş olduğunu öğrenince elbette çok mutlu olur. Tanrı korusun ya bir ilişkisi olsaydı! Ondan sonrası beklenen son. Feride sadakatinin ödülünü alır, ilk ve tek aşkına kavuşur.

Dizi Oyuncuları Fahriye Evcen, Murat Özçivit

Böyle bir bağlılık gösterecek bir erkek var mıdır acaba? Kamuran, öyle bir bağlılığı hak edecek ne yaptı ki, daha evlenmeden ihanetten başka…

Kitap, “ölümsüz eser” olarak anılıyor, bu durum elbette yayıncılar açısından çok yararlı. Telif ödenmeyen, tanıtım harcaması da gerektirmeyen, satışı garanti bir kitabı, neredeyse hiç harcamasız yeniden yayımlamak… Bu temadaki kitapları desteklemek hastalıklı ilişkileri ve kişilikleri desteklemektir.

Haydi kitabı bir de bu gözle değerlendirin.

Yorum Yaz